Często trafiam na reklamy firm/osób, które zajmują się „pomocą” w budowaniu marek online. Obiecują, że szybko zwiększycie swoje obroty o milion procent, będziecie mogli pracować zdalnie na prywatnej plaży na Bahamach, a po 3 miesiącach nauki od zera staniecie się rozchwytywanymi marketingowcami, zarabiającymi od 2000$ do 5000$ na miesiąc. Historia z życia wzięta.

Widziałam także obietnice, że w kilka tygodni rozkręcicie swoje biznesy do czerwoności, a pieniądze zaczną spadać, jak manna z nieba.

Otóż teraz powiem, jaka jest brzydka prawda.

Z biznesem jest jak z odchudzaniem – jeśli pójdziecie na skróty, to pomimo ogromnego wysiłku — szybko powrócicie do punktu wyjścia. [*]

Tutaj w zasadzie mogłabym zakończyć moje rozważania, ale chętnie wypowiem się szerzej.

DIETA CUD I EFEKT JOJO

Dla przykładu posłużę się dwiema metaforycznymi historiami, które na pewno w mig załapiecie.

Historia numer 1:

Zbliża się sylwester. Wy przez cały rok prowadziliście się nie tak jak Chodakowska przykazuje. Postanowiliście, że w dajmy na to trzy tygodnie przejdziecie super metamorfozę i schudniecie -15kg. Weterani odchudzania pewnie wiedzą, że jedynym wyjściem z tej sytuacji… jest odcięcie sobie nogi. Tylko takie rozwiązanie zagwarantuje szybki i trwały spadek wagi. Niektórzy desperacko łapią się diet cud – jedzą tylko kapustę lub jajka lub robią różne dziwne rzeczy, które doprowadzają do tego, że po zakończeniu swoich rygorystycznych postanowień… tyją na potegę i wracają do pierwotnych gabarytów. Szkoda czasu, nerwów i wysiłku… prawda?

Historia numer 2:

Postanowiliście zadbać o swoje zdrowie. Zaczęliście powoli utrwalać dobre nawyki żywieniowe, wprowadziliście zbilansowaną dietę, wysiłek fizyczny i jesteście przygotowani na małe, ale regularne spadki wagi. Po kilku miesiącach cieszycie się nową sylwetką, zdrową głową i trwałym ubytkiem masy ciała.

Porównajcie obie historie i przełóżcie je na zagadnienia budowania własnej marki online.

Czy tak wielowątkowa sprawa, jak PROMOCJA BIZNESU jest możliwa do ogarnięcia w chwilę?

Odpowiem nie tak, jakbyście tego chcieli.

NIE JEST MOŻLIWA.

Do rozwinięcia promocji biznesu potrzebujecie czasu, dobrego planu działań, rozplanowania budżetu oraz rozsądku.

MOTYLE W BRZUCHU, A ZAUFANIE

Budowanie zaufania w związku oraz poznawanie się — to proces. Na początku jest ekscytacja, eksplozja namiętności, która nieco gaśnie… kiedy mózg zrobi porządek z nadmiarem endorfin. Najtrudniej zaczyna być kiedy faza „w świat przez różowe okulary” zamieni się na „przyziemne życie”. Tak samo jest z nawiązywaniem relacji ze społecznością, którą budujecie wokół swojej marki.

Potrzebujecie czasu, aby dać się poznać, wzbudzić zaufanie, pokazać się od jak najlepszych stron oraz przekonać ludzi, że warto wybrać właśnie was.

GRUSZKI NA WIERZBIE

Dużo firm składa w swoich przekazach reklamowych poważne i ogromne obietnice, które realnie nie są możliwe do spełnienia.
Moimi ulubionymi hasłami są: Zrób TO, a zaczniesz zarabiać o 300% więcej niż teraz! Serio…? Jak ktokolwiek może prognozować Wasze zarobki, jeśli nie pogrzebał w bebechach biznesu. To tak jakby lekarz miał diagnozować poważne schorzenia poprzez wysłane smsem selfie. Absurd goni absurd.

Proszę! Bądźcie uważni na obietnice rozwoju biznesu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!

Zanim skusicie się na drogę na skróty… przeanalizujcie przekaz reklamowy, sprawdźcie co realnie reprezentuje firma oraz nie dajcie się nabrać.

Powodzenia! 🙂
P.S. Jeśli chcesz poznać mój sposób na dobry tekst O MNIE, to wypełnij formularz i pobierz prezent: edytowalny szablon pdf. 🙂